Maturska2014

Матурска екскурзија

Матурска екскурзија  је успешно реализована од 13.09. до 18.09.2014. године у месту Паралиа, Грчка. Екскурзија је  изведена по плану и програму. На екскурзију је путовао 91 ученик, одељењске старешине Месарош Ана,Миловић Васиљ, Пурић Драгијана, Старц Здравко, Молнар Александра, Сич Јано и лекар Јанићевић Миленка.

Програмски садржаји су реализовани од стране туристичке агенције Атлантик Травел из Јагодине а превозници су били СТУП Вршац и Аленик из Вршца. Ученици су у пратњи професора посетили Метеоре. Пут нас је водио преко Ларисе, Трикале и равне Тесалије до брдовите Каламбаке. Равницом Тесалије су доминирала поља памука, а око Каламбаке рубови стрмих литица. Посетили смо радионицу за израду икона. На Метеорима смо панорамски разгледали манастире и посетили  манастир Велики Метеори, а потом смо обишли цркву Св. Петке у кланцу Темпи на светој реци Пиниос.Ученици су имали прилику да виде савремени грчки град Катерини и антички град Дион. Кроз причу и  у разговору са туристичким водичем упознали су живот  и дело античких људи. У подножју планине Олимп посетили смо  градић Литохоро. У повратку смо свратили у Солун. У панорамском разгледању града видели смо вредне споменике као што су:Галеријев славолук, цркву Ротанда, цркву Св. Софије и споменик Александру Великом. После  шетње поред Беле куле посетили смо цркву Св. Димитрија  и Српско војничко гробље на Зејтинлику .